Problemy skórne głowy nie są rzadkością. Występują one u bardzo wielu osób. Nadal jednak pojawiają się trudności z ich diagnozą i leczeniem. Zauważyłeś niepokojące objawy i nie wiesz, z czego mogą wynikać? W poniższym tekście znajdziesz krótką charakterystykę najczęstszych schorzeń. Mamy nadzieję, że po jego lekturze dowiesz się, gdzie szukać pomocy.

Łupież

Osoby, których dotykają problemy skórne głowy, zmagają się najczęściej z łupieżem. Dolegliwość ta polega na nadmiernym i zbyt szybkim namnażaniu się komórek naskórka. Spowodowane jest to zazwyczaj obecnością grzybów – drożdżaków Malassezia. Łupież bardzo łatwo zauważyć, ponieważ objawia się on białymi płatkami naskórka, które spadają ze skalpu podczas codziennych czynności: czesania, drapania po głowie czy nawet szybkich ruchów.

Łupież może przybrać również postać lepkich, żółtych plam. W tym wypadku może on doprowadzić do trwałego łysienia. Źródeł łupieżu jest wiele: może pojawić się w wyniku nieodpowiedniego stosowania kosmetyków, niehigienicznego trybu życia lub zaburzeń hormonalnych. Często wystarczy zmiana nawyków oraz zastosowanie starannie dobranych kosmetyków. W innym wypadku konieczne będzie specjalistyczne leczenie łupieżu, które pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych następstw łupieżu.

Grzybica

Grzyby odpowiadają nie tylko za łupież, ale także za inne problemy skórne głowy. Mogą doprowadzić do rozwinięcia się grzybicy. Można zarazić się nią u fryzjera, który nie przestrzega norm higieny, poprzez nadmierne wyjałowienie skóry głowy detergentami czy bezpośrednio od zakażonych ludzi i zwierząt. Grzybica skóry głowy objawia się w różny sposób w zależności od odmiany.

Grzybicę drobnozarodnikową rozpoznasz po łamaniu włosów tuż przy skórze, grzybicę strzygącą po bolesnych pęcherzach, a o grzybicy woszczynowej świadczą nieprzyjemnie pachnące wykwity. Aby uniknąć dalszego zarażania i rozwoju choroby, niezwłocznie po rozpoznaniu objawów udaj się do specjalisty. Leczenie grzybicy przebiera zazwyczaj formę farmakologiczną. Choremu podawane są doustnie leki przeciwgrzybicze. Istotne są także właściwe preparaty stosowane na skórę głowy oraz regularne obcinanie zakażonych włosów podczas terapii.

Łojotok

Z kolei za problemy skórne głowy związane z przetłuszczaniem się włosów odpowiada łojotokowe zapalenie skóry – choroba, polegająca na nadmiernym wydzielaniu się łoju. Zbyt duża produkcja sebum skutkuje podrażnieniami i nieprawidłowym złuszczaniem się skóry. Łojotok może mieć podłoże genetyczne, jednak coraz częściej prowadzi do niego zbyt częste stosowanie agresywnych kosmetyków do mycia włosów.

Przesuszają one skórę głowy, która próbuje się bronić właśnie poprzez nadmiar sebum. Objawy łojotoku są bardzo charakterystyczne – włosy chorej osoby nadmiernie się przetłuszczają. Już tuż po umyciu sklejają się, a skóra swędzi. Podczas terapii łojotoku skóry głowy najczęściej stosowane są specjalne preparaty dermatologiczne oraz zalecana jest zmiana w pielęgnacji skóry głowy oraz w diecie.

Łuszczyca

Dotkliwym schorzeniem skóry głowy jest także łuszczyca. Jest to choroba przewlekła i nawrotowa o podłożu genetycznym. Na skórze głowy jej objawy są o wiele bardziej widoczne niż na innych partiach ciała. Zmiany wywołane chorobą najczęściej pojawiają się na czole, z tyłu szyi i za uszami. Skóra w tym miejscu pokryta jest charakterystycznym wykwitem, któremu towarzyszy świąd.

Zmiany skórne w łuszczycy nie wyglądają cały czas tak samo i w zależności od fazy choroby mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Aby choroba ustąpiła, należy przede wszystkim przerwać cykl wytwarzania się łusek, które, gdy już powstaną, są usuwane. Do miejscowego leczenia ognisk chorobowych stosowane są preparaty trychologiczne: peelingi, maski i sera, które dostosowane są do postaci choroby.

Łysienie

Wszystkie opisane powyżej problemy skórne głowy mogą prowadzić do łysienia. Jego przyczyn jest jednak znacznie więcej. Utratę włosów może powodować także łysienie plackowate, androgenowe czy bliznowaciejące. Niejednokrotnie wpływ na utratę włosów mają również niedobory w diecie czy nadmierny stres. W zależności od tego, gdzie leżą przyczyny łysienia, stosowane będą inne metody leczenia.

Przede wszystkim należy wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować działanie czynnika, który powoduje wypadanie włosów. Będą to zmiany w stylu życia oraz wyleczenie schorzeń skóry głowy. Następnie konieczna będzie stymulacja włosów i ich wzmocnienie. W tym celu stosowane są kosmetyki dermatologiczne, które wykazują silne działanie na mieszki włosowe. Osobom, które walczą z łysieniem, zaleca się dodatkowo skorzystanie ze specjalistycznych terapii czy zabiegów medycyny estetycznej.

Gdzie szukać pomocy?

Niezależnie od tego, jakie problemy skórne głowy u siebie zauważysz, na początku warto poszukać pomocy specjalisty. W przypadku wszystkich opisanych w tekście dolegliwościach najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u trychologa. Fachową pomoc znajdziesz w gabinetach trychologicznym https://medexperts.pl. Trycholog dokładnie zdiagnozuje Twoją dolegliwość i dobierze najlepsze metody leczenia. Dzięki temu Twoje włosy znów będą piękne i zdrowe.

Umów się na wizytę