Co jeść na wypadające włosy? Utrzymanie zbilansowanej diety ma ogromne znaczenie w walce z wieloma dolegliwościami. Podobnie jest w przypadku wypadania włosów. Niektóre witaminy i składniki odżywcze mogą wzmocnić cebulki włosów. Zatem co jeść, by powstrzymać łysienie? Podpowiadamy!
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu są bez wątpienia witaminy. W przypadku włosów i skóry głowy również odgrywają istotną rolę. Gdy wystąpią ich niedobory, włosy mogą wypadać, dlatego tak ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków. Przede wszystkim pamiętaj, aby uwzględnić w swojej diecie warzywa takie jarmuż, brokuły i kapusta, które są źródłem witaminy A. Jest ona odpowiedzialna za pobudzanie do wzrostu mieszków włosowych, a jej niedobór objawia się łamliwością włosów i rozdwajaniem się końcówek. Zapewnia ich ochronę, poprawiając skład chemiczny lipidów wytwarzanych przez gruczoły łojowe.
Witamina C również może pomóc Ci w walce z łysieniem. Jej zadaniem jest synteza kolagenu. Jeśli więc zabraknie jej w Twojej diecie, włosy będą łamliwe i bardziej podatne na uszkodzenia. Aby tego uniknąć, regularnie jedz owoce, które ją zawierają. Są to przede wszystkim cytrusy, czarna porzeczka i jagody.
Jeśli jednak Twoje włosy są już przerzedzone, wsparcie w odrastaniu zapewni im witamina E. Dzięki niej możliwe jest budowanie łodygi włosa, ponieważ stymuluje ona podziały komórkowe macierzy włosa. Aby dostarczyć ją do organizmu, nie zapominaj o jedzeniu jajek, orzechów i nasion roślin oleistych, na przykład słonecznika. Ważnymi elementami diety, które mogą zahamować utratę włosów, są także botwinka, buraki i jarmuż, które stanowią bogate źródło witamin z grupy B.
Szczególnie ważna w trosce o zdrowe włosy jest jednak biotyna, czyli witamina B7. Nie bez przyczyny nazywana jest witaminą piękna. To dzięki niej do macierzy włosów może dotrzeć siarka, która spaja je na całej długości. Pomaga ona również zwalczyć dolegliwości skóry głowy, takie jak łupież czy łojotok, które mogą osłabiać ich kondycję. Nawet niewielki niedobór biotyny może skutkować wypadaniem włosów. Aby temu zapobiec, zwróć uwagę na to, by w Twojej diecie znalazły się drożdże piwowarskie, orzechy i podroby. Warto pamiętać również o tym, że wysoko przetworzona żywność i alkohol mogą zaburzać jej wchłanianie. Jeśli więc masz problem z łysieniem, ogranicz ich spożywanie.
Oprócz witamin wpływ na kondycję włosów mają także mikroelementy. Niedobór żelaza osłabia cały organizm i jest przyczyną anemii. Wpływa to również na wzmożenie się wypadania włosów. Najlepszym jego źródłem są produkty zwierzęce, takie jak wołowina i podroby. Jeśli jednak nie jesz mięsa, stosuj dietę bogatą w fasolę, groch i soczewicę. Mięso jest także bogatym źródłem cynku, którego niedobór jest może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Znajdziesz go dodatkowo w jajkach, serze żółtym i pestkach dyni. Aby biotyna miała co dostarczać do macierzy włosa, zadbaj także o uwzględnienie w menu źródeł siarki. Ponownie są to mięso i jajka.
Ważnym elementem diety na wypadanie włosów są również tłuste ryby morskie. Zawarte w nich kwasy omega-3 są istotnym budulcem komórek organizmu. Odpowiedzialne są także za ich wzmocnienie, nawilżenie i odżywienie. Sprawia to, że są mniej łamliwe i rzadziej wypadają. Kwasy omega-3 pozytywnie wpływają także na kondycję skóry głowy. Oprócz ryb możesz sięgnąć też po oleje: rzepakowy i lniany, aby zadbać o utrzymanie właściwego poziomu tego składnika.
Dieta przeciw łysieniu powinna być przede wszystkim zróżnicowana i pełnowartościowa. Świadomie wybierając produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, możesz wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. Jeżeli problem nie ustaje koniecznie skonsultuj się z trychologiem, który dokona profesjonalnej oceny Twojego zdrowia.