Łysienie androgenowe to bardzo powszechny rodzaj łysienia. Występuje u obu płci (najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn) i ma tło hormonalne (działanie androgenów). Charakterystyczną rolę odgrywają też uwarunkowania genetyczne (wg niektórych jest to choroba dziedziczna). Polega na wypadaniu włosów związanym ze zmianami cyklu życia włosa prowadzącymi do miniaturyzacji mieszka włosowego oraz ścieńczeniem łodyg włosów w miejscach charakterystycznych. Zmiany obserwujemy głównie w szczycie głowy, w środkowej części głowy oraz zakolach. Z badań wynika, że ryzyko wystąpienia tego typu łysienia (ryzyko zachorowania) wzrasta jeśli podobny problem pojawił się u ojca lub dziadka ze strony matki.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego

U mężczyzn problem występuje częściej, pierwsze objawy łysienia mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Charakteryzują się pogłębianiem kątów czołowo-skroniowych oraz przerzedzeniem włosów w okolicy szczytu głowy, najczęściej zaczyna się od cofnięcia linii czołowej włosów. Również kobiety zmagają się często z tym rodzajem utraty włosów. Łysienie androgenowe można obserwować m.in. u kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników. Problem dotyka też kobiety z przedwczesną menopauzą. Na łysienie androgenowe skarżą się także panie cierpiące na zaburzenia hormonalne wynikające z chorób nadnerczy (nawet przy aktualnie prawidłowym stężeniu androgenów we krwi).

Problem pojawia często w trzeciej i piątej dekadzie życia. Charakteryzuje się przerzedzeniem włosów w okolicy czubka głowy, oraz okolicy czołowo-ciemieniowej z zachowaniem linii czoła. Warto zauważyć, że w przypadku łysienia androgenowego rzadko dochodzi do cofnięcia linii czołowej włosów. Sam proces łysienia postępuje natomiast z roku na rok. W okolicy potylicznej nie obserwujemy problemu androgenowego.

Łysienie androgenowe – objawy, charakterystyka

Sama nazwa łysienia androgenowego związana jest z głównym męskim hormonem – testosteronem, który metabolizowany jest przez 5α reduktazę do 5α dihydrotestosteronu (DHT). Miejsca skóry głowy różnią się w swojej wrażliwości na oddziaływanie androgenów. Dlatego też okolice w których wypadają włosy są typowe dla omawianego problemu. Problemowi łysienia androgenowego towarzyszy często nadmierne przetłuszczanie(ważna jest regulacja pracy gruczołów łojowych). Obszarem niewrażliwym na oddziaływanie androgenów jest cześć potyliczna skóry głowy, gdzie nie obserwujemy tego typu wypadania włosów. Tym samym przy łysieniu androgenowym w większości przypadków nie obserwuje się całkowitego wyłysienia. Warto jednak pamiętać, że pacjent może zmagać się dodatkowo z innymi chorobami owłosionej skóry głowy.

Proces pojawia się we wcześniej wskazanych okresach i związany jest z zakłóceniem fazy wzrostu włosa, poprzez skrócenie fazy anagenu z prawidłowej długości 3-6 lat do nawet kilku tygodni. Dzieje się to przy jednoczesnym utrzymaniu okresu trwania bądź wydłużeniu fazy telogenu powyżej 3 miesięcy. Co najważniejsze jest to typ łysienia niebliznowaciejącego, który daje szanse na zahamowanie wypadania włosów, a nawet odrost tych utraconych. Większość przypadków rokuje dobrze, gdy właściwa diagnoza zostanie postawiona na czas.

Nasza oferta w leczeniu łysienia androgenowego

W naszych gabinetach Med Experts trycholog (specjalista ds. chorób skóry owłosionej, włosów i ich utraty) Katowice poprzez wywiad i wykonane badania diagnostyczne jesteśmy w stanie dokonać właściwej diagnozy. Po konsultacji z pacjentem dobieramy metodę leczenia, która okaże się najskuteczniejsza i najbardziej wygodna dla samego pacjenta. Wśród nich możemy wymienić m.in. codzienną pielęgnację-leczenie stanów zapalnych, wsparcie pracę gruczołów łojowych i stymulację mieszków włosowych. Ponadto zabiegi trychologiczne; zabiegi inwazyjne z zakresu medycyny estetycznej m.in. mezoterapia igłowa oraz dobranie suplementów diety. Sprawdzamy czy w razie dalszej konieczności nie będzie niosła skutków ubocznych (dzięki właściwej rekomendacji diagnostyczno terapeutycznej).

Ważne jest aby możliwie szybko zdiagnozować problem utraty włosów, zanim będzie potrzebny przeszczep włosów (ostateczna metoda leczenia łysienia) lub dojdzie do zaniżenia samooceny pacjenta, a nawet stanów depresyjnych, które mogą pogłębiać problem. W Med Experts Skin&Hair stawiamy na holistyczne podejście do pacjenta oraz działamy wielokierunkowo poprzez łączenie osiągnięć dziedzin takich jak medycyna estetyczna i trychologia Katowice.

Rafał Dudek

Trycholog Katowice

Opinie o nas

Co mówią pacjenci
o Med Experts

Med Experts Opinie

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów został zdecydowanie rozwiązany, usługi wykonane profesjonalnie i w bardzo miłej atmosferze. SZCZERZE POLECAM !!!!! Panowie Patryk i Rafał wiedzą co robią.

Grażyna
Med Experts Opinie

Polecam z całego serca, wystarczyła seria zabiegów aby doprowadzić moją skórę głowy do porządku. Bardzo miła atmosfera a jakość wykonywanych usług na najwyższym poziomie, napewno wrócę ♥️

Kinga
Med Experts Opinie

Jestem bardzo zadowolona z wizyty w gabinecie Med Experts Skin&Hair. Bardzo profesjonalne podejście do pacjenta, Pan Doktor to prawdziwy artysta. Dopasowany termin wizyty, dogodne godziny przyjmowania, rewelacyjna troska o klienta. Panowie pracują na najlepszych produktach i mają ogromne doświadczenie. Gorąco polecam!

Marta
Med Experts Opinie

Polecam Pana Rafała jako profesjonalistę w swojej dziedzinie. Właśnie zakończyłam cykl 5 zabiegów detoksykacji i już po pierwszej wizycie miałam wrażenie, że wypada mi mniej włosów. Potem już było tylko lepiej. Teraz wypada ich…

Katarzyna

Med Experts Skin&HairWyślij wiadomość

[elfsight_contact_form id="1"]