Stres ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz kondycję psychiczną. Jego nadmiar może także osłabiać włosy i przyczyniać się do ich wypadania. Jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiadamy w artykule.
Fachową nazwą wypadania włosów spowodowanego przed stres jest łysienie psychogenne. W wyniku ciągłego narażania się na sytuacje stresowe zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, co nie zostaje bez wpływu na kondycję włosów. Stają się one osłabione i bardziej podatne na wypadanie. Stres może również być przyczyną pojawienia się objawów innych typów łysienia lub ich nasilenia się. Jest to między innymi łysienie telogenowe. Polega ono na skróceniu się fazy wzrostu włosa i przedwczesnego przejścia do fazy spoczynku.
Stres może jeszcze bardziej zredukować czas życia włosów poprzez wywoływanie procesów zapalnych w mieszkach włosowych. Dodatkowo trwałe narażenie na stres podnosi również stężenie kortyzolu w organizmie, który potęguje procesy łysienia androgenowego. W przypadku wyjątkowo stresującego trybu życia może pojawić się nawet nieświadome wyrywanie włosów.
Najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu z wypadaniem włosów na tle nerwowym jest oczywiście próba wyeliminowania źródeł stresu. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, dlatego w wielu przypadkach można spróbować zmniejszyć jego natężenie. Przede wszystkim warto nauczyć się prosić o pomoc. Jeśli przyczyną Twojego stresu jest nadmiar obowiązków i brak czasu, nie bój przyznać się do tego, że nie ze wszystkim samodzielnie sobie poradzisz. Czasami wystarczy zrezygnować z dążenia do perfekcji, aby zmniejszyć stres. Gdy jednak sytuacja jest o wiele poważniejsza, nie wzbraniaj się przed wizytą u psychologa. Fachowa pomoc pozwoli Ci lepiej zrozumieć problemy i znaleźć ich skuteczne rozwiązanie.
Stres zawsze będzie obecny w naszym życiu. Kluczowe jest jednak to, by nauczyć się skutecznie sobie z nim radzić. Aby jednak poradzić sobie z opanowaniem stresu, trzeba czasami odetchnąć. Postaraj się więc codziennie znaleźć chociaż chwilę dla siebie, podczas której niczym nie będziesz się przejmować. Mogą pomóc Ci w tym ćwiczenia relaksacyjne czy aktywność na świeżym powietrzu. Podczas nauki opanowywania stresu przydatne jest także oparcie w bliskich osobach. Szczera rozmowa i pomoc z ich strony są nieocenione. Przede wszystkim jednak staraj się dostrzegać pozytywne aspekty życia. Czerpanie radości z codzienności pozwoli Ci zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie stresu na organizm, co przyczyni się do poprawy kondycji włosów.
Aby naprawić szkody, które stres zdążył już wyrządzić Twoim włosom, skonsultuj się z trychologiem. Dostępne są liczne kuracje, które pozwolą wzmocnić włosy, zahamować wypadanie i przyspieszyć ich wzrost. Jednym z nich jest oczyszczanie skóry głowy przy pomocy kwasów owocowych i ekstraktów roślinnych. Przygotuje to mieszki włosowe do lepszego wchłaniania składników odżywczych zawartych w kosmetykach i wzmocni ich działanie. Trycholog poleci Ci również odpowiednie preparaty i leki, które pomogą uporać Ci się z tym problemem.
Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie i zauważysz wypadanie włosów, może to wywołać poważne problemy z samoakceptacją, a tym samym stanie się dodatkowym źródłem stresu. Spotęguje tym samym jego poziom i w dalszym ciągu będzie niekorzystnie wpływać na kondycję włosów. Aby więc nie wpaść w błędne koło stresowe, nie panikuj. Spróbuj natomiast poszukać pomocy u trychologa.