Słowo „rak” wywołuje ogromny lęk u większości osób. Zdiagnozowanie choroby nowotworowej jest bardzo ciężkim przeżyciem. Wyjątkowo dyskomfort powodują nowotwory skóry. Tych chorób nie da się bowiem ukryć, a do tego mogą one powodować znaczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Są to niestety zmiany na gorsze.

Jakie choroby nowotworowe mogą powodować wypadanie włosów?

Osoby, które chorują na choroby nowotworowe są pozbawione włosów. Przyczyną utraty włosów bardzo często nie jest jednak sama choroba, ale proces jej leczenia. W leczeniu chorób nowotworowych stosowane są leki, które hamują nie tylko namnażanie się komórek rakowych, ale także hamują wzrost włosa. Są jednak pewne nowotwory, które mogą powodować wypadanie włosów. W tym przypadku łysienie nie ma związku z terapią. Wypadanie włosów mogą powodować nowotwory skóry takie, jak:

  • Rak podstawnokomórkowy. To złośliwy nowotwór, który na szczęście odznacza się powolnym wzrostem i małą złośliwością. Na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu najbardziej narażone są osoby starsze oraz te, które nadmiernie zażywają kąpieli słonecznych. Rak podstawnokomórkowy może powodować głębokie owrzodzenia. Zmiany te uszkadzają mieszki włosowe, co prowadzi do trwałej utraty włosów;
  • Rak kolczystokomórkowy. Nowotwór ten częściej występuje u mężczyzn. Rozwija się głównie na goleni i szczycie głowy. Stan zapalny w skórze oraz powstające owrzodzenia prowadzą do wypadania włosów.

Wypadanie włosów może powodować także guzkowa odmiana czerniaka. To także złośliwy nowotwór skóry. Wypadanie włosów może być też jednym z pierwszych, zauważalnych objawów nowotworu jajnika.

Jakie są przyczyny wypadania włosów w chorobach nowotworowych?

W leczeniu chorób nowotworowych stosowana jest chemio- i radioterapia. Ich zadaniem jest zahamowanie intensywnych podziałów komórkowych, które zachodzą w komórkach nowotworowych. Terapie te nie działają wybiórczo, dlatego hamują też podziały komórkowe, które zachodzą w mieszkach włosowych.

Po zakończeniu terapii włosy odrastają. Przyczyną wypadania włosów może być także silny stres, który towarzyszy osobom, u których została zdiagnozowana choroba nowotworowa. W tym przypadku wypadanie włosów nie ma charakteru trwałego. Zakończenie leczenia i powrót do równowagi psychicznej powodują odrastanie włosów. Niekorzystnie na włosy wpływa także niedobór składników odżywczych.

Czy tylko choroby nowotworowe powodują wypadanie włosów?

Choroby nowotworowe skóry to nie jedyne schorzenia, które mogą powodować wypadanie włosów. Wypadanie włosów bardzo często towarzyszy chorobom tarczycy, cukrzycy, chorobom wątroby. Z wypadaniem włosów często borykają się kobiety, u których zdiagnozowany został zespół policystycznych jajników. Przyczyną wypadania włosów mogą być także choroby zakaźne oraz te, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Utrata włosów rzadko jest objawem choroby nowotworowej. Najczęściej trwałe wypadanie włosów ma związek z chorobami nowotworowymi skóry. W przypadku tych schorzeń wypadanie włosów ma charakter trwały.

Umów się na wizytę