Ile włosów wypada dziennie? U wielu osób codzienny widok włosów na szczotce, grzebieniu czy pod prysznicem budzi niepokój. W rzeczywistości jednak wypadanie włosów jest rzeczą całkowicie normalną, o ile ich ilość nie przekracza normy. Kwestia tego, ile włosów wypada dziennie i czy dochodzi do tego regularnie decyduje o tym, czy należy podjąć jakąś interwencję. Jakie są normy w zakresie wypadania włosów? Co zrobić, gdy zostaną one przekroczone? Wyjaśniamy!

Wypadanie włosów to niekoniecznie łysienie

Każdy z nas codziennie traci nawet 100 włosów. Normę w tym aspekcie określa się na 50-100 włosów dziennie. Należy jednak pamiętać, że w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Innymi słowy, niektórzy tracą dziennie 20 włosów, a inni 130, i nie jest to powodem do zmartwienia, dopóki pozostaje naturalną konsekwencją cyklu wzrostu włosa. Nie warto zatem liczyć, ile włosów wypada dziennie, należy raczej obserwować, czy nie jest ich więcej niż zwykle.

Naturalny cykl wzrostu włosa składa się z 3 etapów:

  • Anagen – faza wzrostowa
  • Katagen – faza przejściowa
  • Telogen – faza spoczynkowa

Przeważnie ponad 90 proc. włosów znajduje się w pierwszej fazie, która dla jednego włosa trwa od 2 do 6 lat. Na tym etapie włosy nie powinny wypadać. Nie dzieje się to również w drugim etapie, trwającym średnio ok. 3-4 tygodnie. Dopiero w ostatniej fazie – spoczynkowej – trwającej do 3 miesięcy, włos słabnie i w pewnym momencie wypada. Nie należy się tym przejmować, ponieważ po kilkumiesięcznej regeneracji mieszka wypuszcza on nowy włos. Poszczególne mieszki włosowe są od siebie niezależne, aby na głowie cały czas znajdowała się odpowiednia, względnie podobna ilość włosów.

Wypadanie włosów i jego przyczyny

Jak szacują specjaliści, powodów wypadania włosów może być nawet ponad 200. Tym samym zdiagnozowanie problemu nie jest proste. Spośród wymienionych 200 powodów, ok. 30 stanowią choroby. Najpopularniejsze przyczyny wypadania włosów, to:

  • stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa dieta,
  • niedobór składników odżywczych,
  • łuszczyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • i wiele więcej.

Wypadanie włosów nie zawsze oznacza, że ma miejsce łysienie w znaczeniu schorzenia, wymagającego kompleksowego i długotrwałego leczenia łysienia. Czasami jest to problem tymczasowy, który mija po ustaniu działania czynników stresogennych lub unormowaniu diety. W innych przypadkach konieczne jest ustabilizowanie organizmu poprzez wyleczenie chorób, pozornie niezwiązanych bezpośrednio z włosami.

Nie zastanawiaj się, ile włosów wypada dziennie – skonsultuj się ze specjalistą!

Co zrobić, jeśli odpowiedź na pytanie, ile włosów wypada dziennie, jest dla nas zmartwieniem? Najlepiej od razu umówić się na wizytę do specjalisty – trychologa Katowice. Jak wspomnieliśmy, przyczyn wypadania włosów jest mnóstwo. Samodzielna identyfikacja powodu, dla którego wypadają włosy jest zatem bardzo trudna. Trycholog dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu ma zdecydowanie większą szansę na określenie, jakie działania trzeba podjąć w celu zatrzymania procesu wypadania włosów. Przeprowadza wywiad z pacjentem, poznaje jego stan zdrowotny, kieruje na odpowiednie badania i ewentualnie do innych specjalistów. Ostatecznie, po postawieniu diagnozy, wdraża odpowiednie środki w leczenie wypadania włosów i leczenie łysienia.

Umów się na wizytę