W tej chwili dużo mówi się o tym, żeby ograniczać intensywność mycia włosów.

Jako trycholog Katowice zalecam moim pacjentom, aby myli włosy wtedy kiedy odczuwają taką potrzebę, aby zapobiec gromadzeniu się i rozkładaniu sebum. Ważne jest również, aby używać szamponów i odżywek o pH zbliżonym do pH skóry – około 5 do 5,5. Przy tym pH mikroorganizmy na powierzchni skóry są kontrolowane. Większość brudu i sebum nie rozpuszcza się w wodzie i nie można ich usunąć samą wodą. Dlatego potrzebny jest szampon trychologiczny zawierający substancje oczyszczające skórę. Stosowanie odpowiedniego szamponu pomoże w utrzymaniu higieny osobistej, zmniejszy stan zapalny, swędzenie skóry głowy i nieprzyjemny zapach skóry głowy. Zwracajmy uwagę aby używać szamponów bez SLS, SLES, parabenów i rożnego typu PEG-ów i silikonów ,wszystko to wpływa dobrze na włosy, bo dzięki nim włosy są puszyste, miękkie, przelewają się między palcami, natomiast wszystko spowodowane jest tym, że produkty używane do mysia włosów oblepiają je, a jeśli coś oblepia włos, to niestety oblepia też skórę głowy co powoduje zachwianie jej stanu hyrolipidowego, dlatego wazne jets używanie produktów, które zaleca trycholog, podczas konsultacji w Med Experts trychologia Katowice.

Do każdego mieszka włosowego uchodzi gruczoł łojowy, gdzie produkowany łój jest rozprowadzany na łodygę włosa oraz wydostaje się w celu pokrycia sebum skóry głowy.

Często zauważamy nadmierne przetłuszczanie się włosów podczas intensywnego wypadania, dlatego iż produkcja sebum jest stała, natomiast ilość wyprodukowanego łoju musi pokryć mniejsza powierzchnię, co powoduje złudzenie nadmiernego łojotoku. Produkcja łoju jest głównie kontrolowana przez hormony płciowe; androgeny, takie jak testosteron, zwiększają oleistość, podczas gdy żeńskie hormony zmniejszają oleistość. Brak mycia włosów nie spowolni produkcji sebum. Jedyną sytuacją, w której lipidy pokrywające włosy mogą zostać zmienione pod wpływem czynników zewnętrznych, jest uszkodzenie włosów w wyniku zabiegów chemicznych, ponieważ może to uszkodzić warstwę tłuszczu pokrywającą łuskę włosa.

Środowisko na skórze głowy naturalnie zawiera mikroby. Teraz nazywamy to mikrobiomem skóry głowy. Przerost niektórych bakterii i grzybów skóry głowy jest skorelowany z zaburzeniami łupieżu, swędzenia skóry głowy i innych skóry głowy. Kiedy nie myjesz włosów, łatwiej dochodzi przerostu tych drobnoustrojów. Grzyby Malassezia metabolizują trójglicerydy w sebum, w wyniku czego powstaje produkt uboczny nienasyconych lipidów. Nienasycone lipidy podrażniają naskórek, powodując reakcję zapalną i łuszczenie; rezultatem jest często łupież połaczony ze swędzenie skóry głowy.

Szczególnie ważne jest umycie włosów po wysiłku. Nasza skóra głowy poci się naturalnie, ale podczas ćwiczeń ta reakcja jest zwiększona. Tworzy to ciepłe, wilgotne środowisko, w którym mogą się rozwijać bakterie u grzyby, które mogą powodować świąd skóry, łupież suchy, łupiez mokry, a nawet wypadanie włosów i lysienie.

Jeśli pacjent ma łupież, trycholog Katowice zaleci używanie szamponu leczniczego , który odniesie najlepszy rezultat, szampon zawiera składniki zabijające nadmiernie skolonizowane drożdże i bakterie na skórze głowy. Jeśli skóra głowy wydaje się zdrowa, szampon trychologiczny i regularne mycie włosów wystarczy, aby powstrzymać drożdżaki.

Rafał Dudek

Trycholog Katowice

Zabiegi trychologiczne | Med Experts Skin&Hair

Umów się na wizytę