Łysienie androgenowe to poważny problem zdrowotny. Wypadanie włosów może prowadzić do obniżonej samooceny i złego samopoczucia. Na szczęście trycholog jest w stanie szybko je zdiagnozować. Zastanawiasz się, jak powstrzymać łysienie androgenowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe w większości dotyka mężczyzn, lecz kobiety również mogą na nie cierpieć. Przypadłość jest związana z nadwrażliwością organizmu na DHT, czyli pochodną męskiego testosteronu – stanowi jednostkę chorobową dziedziczoną genetycznie. Łysienie androgenowe u mężczyzn charakteryzuje się powiększonymi zakolami. Z kolei kobiety doznają przerzedzania włosów na szczycie głowy. Genetyczna nadwrażliwość na DHT ma wpływ na miniaturyzację mieszka włosowego. W praktyce oznacza to, że włos, który odrasta, jest słabszy i cieńszy, co przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów. Rozpoznanie łysienia androgenowego opiera się na wizycie u trychologa, który przeprowadzi wywiad, oceni stan skóry głowy i kondycję włosów, a następnie zaleci odpowiednią kurację leczniczą.

Łysienie androgenowe – leczenie

Łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczyna się w okolicy 18-20 roku życia. Zmiany postępują stopniowo od okolicy czołowo-skroniowej aż po czubek głowy. W pierwszej fazie łysienia występują zakola, a następnie linia włosów cofa się w kierunku szczytu głowy. Z czasem włosy jaśnieją, ponieważ synteza melaniny mieszkowej jest skorelowana z fazą anagenu.

U kobiet łysienie związane jest z brakiem równowagi androgenowo-estrogenowej. Bardzo rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia, ale pod jego wpływem włosy ulegają znacznemu przerzedzeniu.

Łysienie androgenowe to przypadłość, którą dość trudno wyleczyć. W początkowej fazie kuracji opiera się na stosowaniu specjalistycznych preparatów zaleconych przez trychologa. Nieleczone może prowadzić do przeszczepu włosów. Nie chcąc, aby tak się stało, należy szybko podjąć działania służące poprawie kondycji mieszków włosowych.

Indywidualne podejście do problemu

Na rynku istnieje szereg preparatów, które mogą pobudzać wzrost włosów w związku z łysieniem androgenowym. Niestety produkty dostępne bez recepty w aptekach jednocześnie nasilają wypadanie włosów w fazie telogenu, dlatego nie wolno ich przyjmować na własną rękę. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, zaleca się umówienie na konsultację u trychologa, ponieważ każda osoba wymaga indywidualnego podejścia. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad, a na koniec poda możliwe metody leczenia trychologicznego. Mogą to być suplementy diety, preparaty trychologiczne czy inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Należy do nich m.in. mezoterapia igłowa skóry głowy i karboksyterapia.

Mezoterapia igłowa skóry głowy

Mezoterapia igłowa to specjalistyczny zabieg wspomagający w leczeniu łysienia androgenowego. Wpływa na zatrzymanie wypadania włosów i powoduje ich szybsze odrastanie. Zabieg polega na aplikowaniu do odpowiednich warstw skóry koktajli bogatych w witaminy i mikroelementy, które stymulują proces odbudowy naskórka i pozytywnie wpływają na mieszki włosowe. Po wykonaniu całej serii mezoterapia igłowa pozwala na długo cieszyć się osiągniętymi rezultatami.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg, który wywołuje procesy regeneracyjne w organizmie. Polega na podskórnym podaniu medycznego dwutlenku węgla. Terapia stymuluje procesy oczyszczające i odżywcze w naskórku, dzięki czemu skóra staje się ujędrniona, a mieszki włosowe pobudzone.

Należy pamiętać, że łysienie androgenowe ma charakter postępujący, przez co zabiegi trzeba powtarzać co jakiś czas, by utrzymać efekty. W leczeniu pomocna będzie odpowiednia pielęgnacja zalecona przez trychologa. W ostatnim stadium łysienia androgenowego, gdy nastąpiła znaczna i trwała utrata włosów – skuteczny jest tylko ich przeszczep.

Trycholog Katowice

Dobry trycholog Katowice

Leczenie wypadania włosów Katowice

Leczenie łysienia Katowice

Leczenie łysienia androgenowego Katowice

Leczenie łupieżu Katowice

Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice

Umów się na wizytę