Przerzedzające się włodzy na czubku głowy, nadmierna liczba wypadających włosów oraz coraz większy obszar łysej skóry – powodem może być łysienie androgenowe. Zaburzenie jest uwarunkowane genetycznie, czyli zostało odziedziczone po członkach rodziny. Ponadto zwiększona podatność na łysienie występuje u osób o wysokim poziomie testosteronu, zmagających się z przewlekłym stresem, nadciśnieniem, cukrzycą czy otyłością.

Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny

U kobiet dotkniętych tą dolegliwością mieszki włosowe wykazują nadwrażliwość na działanie androgenów i ulegają osłabieniu, choć nierzadko ich stężenie w organizmie jest prawidłowe. W największej mierze za wypadanie włosów odpowiada dihydrotestosteron, który spowalnia wzrost włosów poprzez minimalizację mieszków włosowych. Ponadto osoby dotknięte łysieniem androgenowym są nim obciążone genetycznie.

Co więcej, na wzmożone wypadanie włosów nierzadko mają wpływ zaburzenia hormonalne, które skutkują podniesionym poziomem testosteronu w organizmie. Często taki stan rzeczy wynika z przebytych chorób. Należy do nich m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, choroba Cushinga czy Hashimoto.

Łysienie androgenowe a diagnoza

Zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy związane z nadmiernym wypadaniem włosów, należy udać się na konsultację do trychologa. Podczas wizyty specjalista przeprowadza krótki wywiad, pyta o dietę, styl życia, przebyte choroby oraz zleca kolejne badania.

W przypadku łysienia androgenowego ważne jest oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów odpowiedzialnych za utratę i pogorszenie stanu włosów. Najczęściej trycholog zleca oznaczenie w surowicy krwi stężenia wolnego i całkowitego testosteronu, aktywnej formy testosteronu, tj. dihydrotestosteron (DHT), dehydroepiandrosteron (DHEA) i estrogenów. Co więcej, wypadanie włosów może być spowodowane zaburzeniem pracy innych gruczołów, dlatego często zalecany jest pomiar stężenia LH i FSH, który ocenia pracę jajników oraz TSH, tyroksyny i ferrytyny, definiujących funkcjonowanie tarczycy. 

Łysienie androgenowe? Skonsultuj się z trychologiem

Łysienie androgenowe to poważny problem wymagający ciągłego leczenia, dlatego niezwykle ważne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć kroki związane z jego redukcją. Przede wszystkim nie wolno samodzielnie przyjmować żadnych suplementów diety dostępnych w aptece bez recepty. Nierzadko mogą prowadzić do eskalacji problemu. Z łysieniem androgenowym należy się zwrócić do trychologa, który skieruje na odpowiednie badania i dobierze efektywną kurację.

Najczęściej terapia obejmuje zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji, leczenia stanów zapalnych, a także wsparcie w rozwoju mieszków włosowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dostępne są również zabiegi trychologiczne wspomagające kurację. Należy do nich mezoterapia igłowa skóry głowy oraz karboksyterapia. Natomiast nieleczone łysienie androgenowe może doprowadzić do znacznej utraty włosów i konieczności wykonania ich przeszczepu.

Trycholog Katowice

Dobry trycholog Katowice

Leczenie wypadania włosów Katowice

Leczenie łysienia Katowice

Leczenie łysienia androgenowego Katowice

Leczenie łupieżu Katowice

Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice

Umów się na wizytę