Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Czasami jest wynikiem nieprawidłowej diety czy nadmiaru stresu, ale zdarza się również, że jest to jeden z objawów rozwijającej się choroby. Jeśli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, warto zwrócić się do specjalisty. Sprawdź, jakie badania najczęściej rekomendują lekarze.

Badanie krwi

Od czego zacząć diagnostykę, gdy wystąpi nadmierne wypadanie włosów? Badania krwi, tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości, powinny pozwolić Ci na wstępną ocenę sytuacji. Dzięki nim możesz sprawdzić, czy Twojemu organizmowi nie brakuje podstawowych substancji odżywczych. U kobiet bardzo często występuje na przykład niedobór żelaza, który może wpływać między innymi na osłabienie włosów. Do nadmiernego wypadania włosów może doprowadzić również nadmiar witaminy A w organizmie. Może on wynikać z zaburzeń pracy nerek. Badanie krwi pomoże Ci je zdiagnozować.

Badania hormonalne

Nie tylko witaminy i składniki odżywcze mogą wpływać na wypadanie włosów. Badania hormonalne także mogą pomóc Ci znaleźć przyczynę problemu. Przede wszystkim u mężczyzn bardzo często pojawia się łysienie androgenowe, które wynika z problemów hormonalnych. U kobiet również może występować wypadanie włosów spowodowane androgenami. Wynikać ono może z zespołu policystycznych jajników. Warto więc sprawdzić swoją równowagę hormonalną i wykonać w tym celu odpowiednie badania.

Wizyta u endokrynologa

Problemy z wypadaniem włosów może powodować także nieprawidłowa praca tarczycy. Zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność mają negatywny wpływ na proces wzrostu włosów, a ich wypadanie powinno być sygnałem, by udać się do endokrynologa. Zleci on wszystkie niezbędne badania, takie jak na przykład tyreotropina, wolna tyroksyna czy wolna trijodotyronina. Pomogą one potwierdzić lub wykluczyć tę przyczynę problemów z włosami. Warto również zbadać się pod kątem chorób autoimmunologicznych, które także pogarszają kondycję włosów.

Spotkanie z trychologiem

Niezależnie od tego, jakie przyczyny może mieć wypadanie włosów, badania powinno się również przeprowadzić podczas wizyty u trychologa. Gdy tylko zauważysz u siebie tę dolegliwość, udaj się właśnie do tego specjalisty. Zbada on kondycję Twojej skóry głowy i pomoże Ci znaleźć potencjalne przyczyny wypadania włosów. Jeżeli źródłem problemów są choroby skóry głowy lub osłabienie włosów, poleci Ci również oczyszczające i wzmacniające zabiegi. Jeżeli jednak wypadanie włosów jest objawem poważnych problemów zdrowotnych, doradzi Ci, jakie leczenie powinno zostać wdrożone.

Wypadanie włosów — badania, które pozwolą znaleźć przyczyny problemu

Lista specjalistów, których warto odwiedzić w przypadku problemów z wypadaniem włosów, jest długa. Problem ten może towarzyszyć wielu schorzeniom i zaburzeniom pracy całego organizmu. Warto jednak przeprowadzić szczegółową diagnostykę, aby jak najszybciej znaleźć źródło problemu. Pozwoli to szybko rozpocząć leczenie, a tym samym skutecznie wyeliminować przyczyny wypadania włosów. Badania najlepiej rozpocząć od wizyty u trychologa, który przeprowadzi Cię przez cały proces diagnostyki i leczenia problemów z wypadaniem włosów, niezależnie od ich przyczyny.

Trycholog Katowice

Dobry trycholog Katowice

Leczenie wypadania włosów Katowice

Leczenie łysienia Katowice

Leczenie łysienia androgenowego Katowice

Leczenie łupieżu Katowice

Co na wypadanie włosów

Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice

Umów się na wizytę