Witaminy i odpowiednia suplementacja organizmu to bardzo ważne elementy diety, jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrego zdrowia, a także pięknej skóry i paznokci. Mają one znaczenie dla jakości wszelkich wytworów skóry, zatem także dla włosów. Jeśli nagle okazuje się, że po czesaniu na szczotce pozostaje więcej włosów niż zazwyczaj, to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie.
Piękne włosy mogą być wizytówką człowieka, dodawać pewności siebie, poprawiać samopoczucie. Dlatego większości zależy na tym, aby zatrzymać łysienie. Często w ramach przeciwdziałaniu wypadaniu włosów stosuje się kosmetyki. Jednak zwykle działają one tylko na powierzchnię włosów, chwilowo czyniąc je nawilżonymi i gładkimi. Jednak każdy lekarz od włosów wie, że prawdziwa pielęgnacja – ta, z której efektów możemy cieszyć się trwale – zaczyna się od środka.
Ważna jest dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Aby cieszyć się pięknymi włosami, powinniśmy spożywać produkty bogate w żelazo, cynk, selen i krzem. Kluczową rolę odgrywają również witaminy. Czemu działanie od środka jest tak ważne? Odpowiednie odżywienie wzmacnia skórę i włosy, a także wzmaga produkcję hormonów i enzymów odpowiedzialnych za jakość włosów. Wsparcie od środka to o wiele ważniejsza kwestia niż pielęgnacja zewnętrzna.
Spośród wszystkich witamin można wyodrębnić co najmniej trzy witaminy na wypadanie włosów. Oznacza to, że ich suplementacja korzystnie wpłynie na kondycję włosów. Wzmocni mieszek włosowy, a także twardość i jakość samych włosów. Zatem jakie witaminy na włosy są najlepsze? Najważniejsze z nich, to:
Na szczególną uwagę zasługują witaminy z grupy B. Witamina B stymuluje proces rozwoju cebulek włosów, jak i ich wzrost oraz odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Witaminy B1 i B2 mają realny wpływ na redukcję nadaktywności gruczołów łojowych. Brak łojotoku i łupieżu to także brak problemu z wypadającymi włosami. Z kolei witamina B3 działa dotleniająco, dzięki niej komórki skóry głowy są odżywione i lepiej ukrwione. Bezpośredni wpływ na porost włosów może mieć również witamina B6 – pobudza ona podział komórek w mieszkach włosowych.
Choć witaminy z grupy B niewątpliwie wiodą prym w skuteczności w walce z wypadaniem włosów, inne również są bardzo potrzebne. Przykładem może być witamina C, biorąca udział w procesie wytwarzania kolagenu, a ten, jak wiemy, jest istotnym, a wręcz podstawowym elementem budującym włosy. Dieta powinna być także bogata w witaminę A, ponieważ ma ona wpływ na metabolizm cebulek włosowych. Witamina A pomaga także w usuwaniu zrogowaciałych komórek nabłonka na skórze głowy. To bezpośrednio wpływa na tempo wzrostu włosów i przyczynia się do zahamowania procesu ich wypadania.