Problem z włosami, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn to  łysienie androgenowe. Objawy występują niejednokrotnie już w młodości, wpływając negatywnie na pewność siebie. Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Jak można je rozpoznać? Podpowiadamy w artykule!.

Łysienie androgenowe — objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Łysienie androgenowe ma pewne charakterystyczne cechy, które pozwalają odróżnić tę przypadłość od innych przyczyn wypadania włosów.

Zła kondycja włosów krewnych

Pierwszą obserwacją, która pomoże w łatwy sposób określić prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego jest obserwacja kondycji włosów dziadka ze strony matki lub ojca. Łysienie androgenowe jest dziedziczne, dlatego, jeśli pojawiło się już wcześniej w rodzinie, ryzyko jego wystąpienia jest znacznie większe. Jeśli więc zauważysz typowe dla tej przypadłości wypadanie włosów lub łysinę u najbliższych krewnych, zwróć większą uwagę na swoje włosy i umów się na profilaktyczną wizytę do trychologa.

wypadanie włosów przyczyny

Cofanie się linii włosów u mężczyzn

Najbardziej charakterystycznym objawem łysienia androgenowego u mężczyzn jest cofanie się linii włosów. U szczególnie narażonych na to schorzenie osób objaw ten widoczny jest już w wieku nastoletnim. Cały ten proces podzielono na VII etapów, z których każdy cechuje się utratą włosów z coraz dalszych partii głowy. Ten ostatni obszar jest najmniej wrażliwy na działanie androgenów, dlatego włosy wypadają z niego w mniejszym stopniu lub w ogóle nie wypadają. Wraz z wiekiem u mężczyzny z łysieniem androgenowym zakola się powiększają, a w pewnym momencie, który został sklasyfikowany jako stopień IV, łysina pojawia się także na czubku głowy. Rozdzielające je partie zdrowych włosów niemal całkowicie znikają w stopniu VII.

Włosy meszkowe

Zanim włosy jednak całkiem wypadną, osłabia się ich kondycja. Zmieniają się one we włosy meszkowe, które są znacznie słabsze. Ich łodyga jest cienka i krótka, dlatego też są bardzo podatne na uszkodzenia. Zwykłe czesanie może doprowadzić do ich łamania się i wypadania. Wynika to przede wszystkim ze skrócenia się fazy wzrostu włosa – anagenu – z kilku lat do kilku miesięcy. W skrajnych przypadkach trwa ona tylko kilka tygodni.

Utrata gęstości włosów u kobiet

U kobiet nieco trudniej zdiagnozować łysienie androgenowe. Objawy są mniej widoczne. Niemal nigdy nie dochodzi tutaj do typowego łysienia. Włosy jednak są znacznie rzadsze niż u zdrowej kobiety. Objawy pojawiają się też później, najczęściej w okolicach menopauzy. Widocznie zmniejszenie gęstości włosów występuje najczęściej na szczycie głowy i okolicy czołowo-ciemieniowej. Linia włosów jednak się nie cofa i nie pojawiają się charakterystyczne zakola.

Przetłuszczająca się skóra głowy

Jednym z objawów, które towarzyszą łysieniu androgenowemu, jest nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Androgeny są hormonami, które regulują również pracę gruczołów łojowych. Gdy podrażnione zostaną obszary skóry głowy szczególnie podatne na działanie androgenów, występuje dodatkowo nadprodukcja łoju skórnego i jej przetłuszczanie się.

łysienie androgenowe

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy łysienie androgenowe można wyleczyć. Ma ono podłoże genetyczne i wynika z nadwrażliwości na DHT, czyli pochodną testosteronu. Jeżeli zostanie odpowiednio szybko wykryte, można spowolnić wypadanie włosów. Po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów warto więc wybrać się na wizytę do trychologa. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań lekarz potwierdzi przyczynę utraty włosów oraz będzie mógł zaproponować właściwą kurację.

W androgenowym wypadaniu włosów najczęściej stosuje się blokery DHT, które zmniejszają szkodliwe działanie dla włosów. Popularne i skuteczne są również zabiegi pobudzające witalność włosów. W przypadku łysienia androgenowego możliwe jest nie tylko wzmocnienie pozostałych włosów, ale również stymulowanie ich odrastania. Im wcześniej więc zostanie podjęta kuracja, tym lepsze będą jej efekty. Nie dojdzie również wówczas do pojawienia się krępującej dla wielu osób łysiny.

Zdarzają się przypadki, gdy żadna z powyższych kuracji trychologicznych nie przynosi pożądanych efektów. Jeśli zastanawiasz się,  czy łysienie androgenowe można wyleczyć w takiej sytuacji, mamy dobrą wiadomość. Współczesna trychologia umożliwia dokonywanie przeszczepów włosów. Taka fryzura prezentuje się naturalnie i atrakcyjnie. Warto jednak z szybko reagować na łysienie androgenowe. Objawy, gdy zostaną rozpoznane, zanim dojdzie do znacznej utraty włosów, umożliwią terapię trychologiczną ze spektakularnymi rezultatami, w leczeniu wypadadania włosów, leczeniu łyseinia Katowice.

Trycholog Katowice

Dobry trycholog Katowice

Leczenie wypadania włosów Katowice

Leczenie łysienia Katowice

Leczenie łupieżu Katowice

Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice

Umów się na wizytę