Jedną z poważniejszych chorób skóry, która wywołuje nadmierne wypadanie włosów, jest łysienie plackowate. Leczenie tej dolegliwości w niektórych przypadkach jest jednak możliwe i skuteczne. Najważniejsze są szybka diagnoza i kontakt ze specjalistą. Jak rozpoznać łysienie plackowate i w jaki sposób z nim walczyć? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest jedną z postaci wypadania włosów, która nie została jeszcze do końca zbadana. Mieszki włosowe są niszczone, przez co na skórze pojawiają się charakterystyczne łyse placki. Obecnie szacuje się, że z problemem tym zmaga 1% populacji ludzkiej, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najczęściej łysienie plackowate dotyka młodych ludzi przed ukończeniem 30 roku życia, ale około 50% przypadków dotyczy osób poniżej 21 roku życia. Nie u każdego jednak choroba ma taki sam przebieg. Występuje kilka jej odmian. Są to:

  • Łysienie plackowate zwykłe — łysienie występuje na jednej części ciała, na przykład tylko na głowie. Obejmuje ona określone obszary skóry, na których powstają okrągłe lub owalne fragmenty bez włosów. Z czasem, gdy choroba nie będzie leczona, mogą się ze sobą łączyć i tworzyć coraz większe ogniska.
  • Łysienie plackowate całkowite — obejmuje całą skórę głowy, na której nie pozostają mieszki włosowe. Zachowane jednak zostają rzęsy, brwi i zarost oraz owłosienie na ciele.
  • Łysienie plackowate uogólnione — w tym przypadku choroba dotyka całe ciało, na którym nie pozostaje żadne owłosienie.
  • Łysienie o niebliznowaciejacym przebiegu – w przypadku tej odmiany włosy mogą odrastać, ponieważ na mieszkach włosowych nie powstają blizny.
  • Łysienie plackowate bliznowaciejące — najpoważniejsza odmiana łysienia plackowatego. U osób, u których występuje, włosy nie odrastają, ponieważ mieszki włosowe zabliźniają się.

Łysienie plackowate — przyczyny choroby

Przyczyn łysienia plackowatego doszukuje się w różnych sferach. Najczęściej wymieniane są:

  • Przyczyny autoimmunologiczne – za wypadanie włosów odpowiedzialne mogą być reakcje immunologiczne organizmu, które uwalniają nadmiar cytokin. Wywołują one stan zapalny wokół mieszka włosowego. Sprawia to, że kurczy się on i ulega miniaturyzacji, co prowadzi do wypadania włosów. Łysienie plackowate często jest  także chorobą współistniejącą innych schorzeń autoimmunologicznych. Towarzyszy ono najczęściej reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zapaleniu jelita grubego, cukrzycy insulinozależnej, hashimoto, czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Układ odpornościowy błędnie postrzega mieszki włosowe jako ciało obce i atakuje je.
  • Stres — traumatyczne przeżycia i narażenie na długotrwały stres także może prowadzić do pojawienia się łysienia plackowatego. Co gorsza, pierwsze objawy choroby także mogą wywoływać zdenerwowanie i zaburzenia pewności siebie, co może dodatkowo potęgować problem.
  • Uwarunkowania genetyczne — często wskazuje się na fakt, że u około 10-20% pacjentów schorzenie występuje rodzinne. Prawdopodobnie mogą więc o nim decydować uwarunkowania genetyczne.

Łysienie plackowate — objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Chociaż nadal stosunkowo słabo poznano łysienie plackowate, objawy schorzenia są dość charakterystyczne. Jeżeli zauważysz u siebie występowanie któregokolwiek z nich, jak najszybciej skontaktuj się z trychologiem. W przeciwnym wypadku zmiany mogą okazać się trudniejsze do wyleczenia. Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Nagła, ogniskowa utrata włosów — jest to objaw charakterystyczny dla łysienia plackowatego, który wbrew pozorom łatwo przeoczyć. Na początku choroby ogniska łysienia mogą być niewielkie, a po kilku miesiącach włosy samoczynnie odrastają. Czasami jednak pozbawione są pigmentu lub mają specyficzny wygląd — są to wyłącznie łodygi włosa. Ogniska choroby nie bliznowacieją i nie pojawiają się na nich objawy charakterystyczne dla stanów zapalnych. Czasem wypadaniu włosów towarzyszy jednak swędzenie.
  • Zmiany płytki paznokciowej — czasami łysienie plackowate obejmuje również płytkę paznokciową. Widoczne są wówczas na niej bruzdy, odbarwienia i pęknięcia. Najczęściej objaw ten występuje u dzieci.

Łysienie plackowate — leczenie

Gdy już zauważysz u siebie łysienie plackowate, leczenie powinno zostać rozpoczęte tak szybko, jak to możliwe. Na początek warto skonsultować się z dermatologiem i trychologiem. Specjaliści przeprowadzą niezbędne badania, które umożliwią diagnozę i opracowanie planu leczenia.  Najczęściej do walki z łysieniem plackowatym stosuje się:

  • leczenie stanów zapalnych — pierwszym etapem leczenia łysienia plackowatego jest złagodzenie stanów zapalnych. W tym celu najczęściej stosowane są leki sterydowe pod postacią maści i kremów. W niektórych przypadkach niezbędne może być także podanie sterydów doustnie, by uzyskać najlepsze rezultaty terapii;
  • stymulacja odrastania włosów — niezwykle ważne jest pobudzenie włosów do odrastania. W tym celu trycholog zaleci odpowiednie dermokosmetyki oraz terapie. Są to na przykład karboksyterapia i mezoterapia igłowa;
  • wsparcie psychologiczne — nie tylko na skórze widoczne jest łysienie plackowate. Leczenie obejmuje często także psychikę pacjenta. Jeśli przyczyną choroby jest nadmierny stres, niezbędne są konsultacje u psychologa, który pomoże uporać się z tym problemem.

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane łysienie plackowate można spowolnić, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości od razu skontaktuj się ze specjalistą. Dzięki temu choroba nie będzie tak szybko postępować.

Trycholog Katowice

Dobry trycholog Katowice

Leczenie wypadania włosów Katowice

Leczenie łysienia Katowice

Leczenie łysienia androgenowego Katowice

Leczenie łupieżu Katowice

Leczenie łysienia plackowatego

Co na wypadanie włosów

Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice

Umów się na wizytę