1. Co na łupież i swędzenie? – poradnik Med Experts
  2. Jak pozbyć się łupieżu? Postaw na profesjonalną terapię
  3. Pierwsza pomoc przy łupieżu – wizyta u trychologa
  4. Łupież nie taki straszny… z odpowiednim leczeniem
  5. Przyczyny łupieżu
  6. Rodzaje łupieżu
  7. Metody leczenia przy różnych rodzajach łupieżu
  8. Niedobory w organizmie a łupież

Co na łupież i swędzenie? – poradnik Med Experts

Już na samym początku warto zaznaczyć, że łupież to choroba skóry. Wiele osób jest nieświadomych w tym względzie i sięga po szampony przeciwłupieżowe promowanych marek w telewizji czy Internecie, nie zdając sobie sprawy, że taki specyfik może tylko pogorszyć stan skóry głowy. Łupież to jednak nie tylko jednostka choroba, ale również problem natury estetycznej. Bywa uciążliwy i wstydliwy dla wielu osób, które cierpią na tę przypadłość.

Do Med Experts z tą dolegliwością zgłasza się naprawdę sporo pacjentów. Jak pozbyć się łupieżu u dzieci, a jaką metodę zastosować u mężczyzn? Wszystko zależy od przyczyny zapalenia skóry, a te mogą być różne. Spróbujemy się temu przyjrzeć, opisać, czym jest łupież i jak skutecznie z nim walczyć. Skupimy się na tym co najważniejsze, czyli leczeniu oraz właściwej pielęgnacji skóry głowy.

Jak pozbyć się łupieżu? Postaw na profesjonalną terapię

Często pamiętamy o właściwej pielęgnacji skóry twarzy i ciała, ale zapominamy o tym, że skóra głowy też jest ważna – trzeba ją regularnie oczyszczać i nawilżać dla zachowania prawidłowego mikrobiomu. Choroby skóry głowy pojawiają się, gdy dochodzi do zaburzenia cyklu odnowy komórek.

Z pewnością, co zadziwiające dla osób, które na własną rękę chcą poradzić sobie z tym problemem, sam szampon przeciwłupieżowy nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Może i mocno oczyści skórę głowy, ale może uszkadzać włosy na długości. Dlatego też warto stosować emolienty do włosów, a samego szamponu przeciwłupieżowego używać nie częściej niż co dwa dni.

Pierwsza pomoc przy łupieżu – wizyta u trychologa

Przyczynę łupieżu jesteśmy w stanie poznać jedynie po właściwym rozpoznaniu jego rodzaju. W Med Experts stawiamy na wysoką jakość leczenia. Trycholog w naszej placówce posiada wiedzę z zakresu dermatologii i kosmetologii, koncentrując się tym samym na diagnozowaniu i leczeniu problemów z włosami i skórą głowy, a nie tylko chwilowym usuwaniu problemu. Jak pozbyć się łupieżu suchego i tłustego? Tutaj z pewnością pomoże specjalista. Warto rozważyć wizytę u trychologa, jeśli:

  • domowe sposoby leczenia łupieżu przez długi czas nie przynoszą rezultatów
  • łupież stale nawraca;
  • współwystępują inne problemy, takie jak wypadanie włosów, nadmierne swędzenie czy przetłuszczanie się skóry głowy;
  • potrzebujesz profesjonalnej porady!

Łupież nie taki straszny… z odpowiednim leczeniem

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak pozbyć się łupieżu na głowie, który najczęściej pojawia się z powodu niewiedzy oraz złej pielęgnacji. Pierwsze, po co najczęściej się sięga w takim przypadku, jest mocno oczyszczający szampon. Jednakże źle dobrane produkty kosmetyczne mogą tylko pogłębić problem. Często dochodzi wtedy do zapychania porów skóry głowy. Tak, pory nie występują jedynie na twarzy, a jedynie o te najczęściej się dba. Może pojawić się przez to keratynizacja, czyli złuszczanie. W ten sposób skóra broni się przed nadreaktywnymi i niesłużącymi kosmetykami. Drugim powodem jest nadmierne stosowanie środków do stylizacji, które oblekają łuskę włosa, uniemożliwiając tym samym jej naturalne procesy regeneracyjne.

Do łuszczenia się skóry dochodzi również wtedy, gdy nasza skóra głowy nie jest odpowiednio nawilżona. Dzieje się tak z powodu przebywania w przegrzanych pomieszczeniach, noszenia czapek z włókien syntetycznych czy zbyt bliskiego kontaktu ze skórą głowy. Przesuszony naskórek, tak samo jak na twarzy, może zacząć się złuszczać, dochodzi do podrażnień, a w konsekwencji nawet do powstawania drobnych ranek na skórze głowy.

Przyczyny łupieżu

  • Grzyby – Najczęściej spotykaną przyczyną łupieżu, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci są drożdżaki. Występują one na ludzkiej skórze i kiedy nie zadbamy o właściwą pielęgnację skóry głowy, będą one mogły się bez przeszkód namnażać, a w konsekwencji doprowadzić do choroby, jaką jest łupież.
  • Sebum – nie można się go całkiem pozbyć, ale jego nadmierne wydzielanie może prowadzić do powstawania łupieżu, zwłaszcza tłustego.
  • Sucha skóra – tak samo jak skóra twarzy, skalp również potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Jeśli o to nie zadbamy, może dochodzić do zmian skórnych, nadmiernego łuszczenia się i stąd łupież suchy.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – tak jak w przypadku innych części ciała, tak samo o włosy i skóra głowy potrzebuje odpowiedniej higieny. Warto pamiętać o stosowaniu kosmetyków łagodnych dla skóry (np. bez SLSów) oraz by właściwie spłukiwać każdy produkt.
  • Alergia – skóra może nadreaktywnie reagować na niektóre składniki kosmetyków do pielęgnacji. Ich stosowanie może doprowadzić do podrażnień, a w konsekwencji do pojawienia się łupieżu.
  • Zła dieta – jak pozbyć się łupieżu u dzieci? Często pomocne jest wzbogacenie ich diety o odpowiednie mikroelementy, w tym witaminę B, cynk i magnez. Ich niedobory przyczyniają się do powstawania łupieżu również u dorosłych.

Rodzaje łupieżu

Najprościej jest podzielić łupież na suchy i tłusty. Łatwo je rozpoznać i odróżnić od siebie. Przy drugim z rodzajów występuje znacznie zwiększony łojotok. Wśród przyczyn znajdziemy również choroby skórne, które pojawiają się np. problemie z łysieniem czy łojotokowym zapaleniem skóry, albo AZS. Każdy z nich należy odpowiednio leczyć, gdyż mogą one prowadzić do poważniejszych schorzeń, tak np. konsekwencją zaniedbanego łupieżu tłustego może być przedwczesne łysienie. Przy suchym może wzmóc się atopowe zapalenie skóry.

Metody leczenia przy różnych rodzajach łupieżu

Łupież suchy:

Jak pozbyć się suchego łupieżu z głowy? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skalpu. Często, zwłaszcza kobiety nawilżają włosy na długości, a zapominają, że skóra głowy też potrzebuje humektantów.

Łupież tłusty:

Ten rodzaj łupieżu jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem sebum, przez co tworzy się idealne środowisko do namnażania się drożdżaków Malassezia. Jak więc pozbyć się łupieżu tłustego? Należy dokładnie myć skórę głowy i włosy, stosować peelingi. Pomocnym w terapii jest olejek herbaciany i ocet jabłkowy, jako płukanka.

Łupież kosmetyczny:

W przypadku tego łupieżu należy przede wszystkim wyeliminować wszystkie produkty do stylizacji włosów, które mogą nadmiernie obciążać i wręcz oblepiać łuskę włosa. Właśnie przez to dochodzi do blokowania ujść łojowych i tworzy się stan zapalny.

Niedobory w organizmie a łupież

Jak więc pozbyć się łupieżu raz na zawsze? Jest to niemożliwe przy wielu uporczywych schorzeniach, także i w tym przypadku. Zaleceniem jest przede wszystkim ograniczenie stosowanych preparatów. Do domowych sposobów radzenia sobie z tym problemem należą naturalne płukanki z ziół, takich jak mięta, pokrzywa czy melisa, oraz kilkuminutowe masaże głowy. Należy również dbać o swoją dietę, która ma wpływ na walkę z łupieżem – produkty bogate w składniki odżywcze takie jak:

  • witamina B
  • żelazo
  • cynk
  • magnez

Warto pamiętać, że sama dieta nie rozwiąże problemu, jednakże może wpłynąć znacząco na poprawę stanu zdrowia.

W każdej chorobie także w przypadku łupieżu, ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Przy stosowaniu się do zaleceń dermatologa oraz trychologa możemy się pozbyć problemu. W Med Experts nasi specjaliści nie tylko leczą problem, ale również dają wskazówki, jak dobrać właściwą pielęgnację i dietę, aby problem nie nawracał. Z terapii trychologicznych oferujemy między innymi:

Dbamy o naszych klientów. Wiemy, jak ważne dla nich jest zdrowie i uroda. Pełną listę zabiegów i terapii znajdziesz na naszej stronie. Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez formularz online bądź kontakt telefoniczny.

Umów się na wizytę