1. Co się stało, że swędzi mnie głowa?
  2. Swędzi mnie głowa – co robić?
  3. Sucha skóra głowy a świąd
  4. Łojotokowe zapalenie skóry
  5. Alergie i podrażnienia
  6. Choroby skóry
  7. Łagodzenie objawów – co stosować na swędzącą skórę głowy?
  8. Co na swędzącą skórę głowy? Postaw na odpowiednią pielęgnację!
  9. Co zrobić, gdy swędzi mnie głowa? – udaj się do trychologa!

Długotrwałe swędzenie głowy prowadzi często do dyskomfortu i podrażnień, przez które może dojść nawet do zakażenia skóry. To schorzenie może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku. Przyczyn można upatrywać się w poważnych chorobach skóry, a powodem jest często nagromadzenie produktów do stylizacji włosów. Nie warto więc tego bagatelizować. Pierwszym odruchem powinno być odstawienie mocnych substancji oczyszczających, a jeśli to nie pomoże, udanie się do dermatologa bądź trychologa.

Co się stało, że swędzi mnie głowa?

Sebum – mimo że zazwyczaj z nim walczymy, zwłaszcza w przypadku skóry twarzy, to pełni ono również ważne funkcje, takie jak natłuszczanie i ochrona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Gdy wydzielanie sebum jest zaburzone – w jedną albo drugą stronę, może dochodzić do nieprzyjemnego uczucia swędzenia lub łojotokowego zapalenia skóry.

Zaburzenia wydzielania sebum mogą być powodowane między innymi przez:

  • niewłaściwą dietę i zbyt małą ilość wody pitnej, spożywanej w ciągu dnia,
  • zbyt częste koloryzacje włosów
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji
  • problemy hormonalne spowodowane przyjmowaniem leków oraz jednostki chorobowe takie jak cukrzyca, AZS, łuszczyca

Swędzi mnie głowa – co robić?

Nadmierne drapanie się po głowie może prowadzić do odrywania się naskórka. To te małe, białe i nieestetyczne płatki pozostające na włosach i ubraniach. Nie zawsze muszą one oznaczać łupież czy inną chorobę skalpu. Co zrobić, żeby przestała swędzieć skóra głowy? Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody i jak sobie z nimi radzić. Jednak w każdym z nich zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty.

Sucha skóra głowy a świąd

Drapiemy się po głowie z powodu suchości skalpu. Co poradzić na taki świąd skóry głowy? Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe nawilżenie. Może wydawać się to problematyczne, jednakże przy zastosowaniu odpowiednich preparatów jest to wykonalne.

Co może być rozwiązaniem na takie swędzenie głowy? Przede wszystkim używanie delikatnych szamponów – bez SLSów, czyli mocnych detergentów, które mogą podrażniać. Warto stosować również odżywki i specjalne maski do skalpu z humektantami.

Łojotokowe zapalenie skóry

Co jeszcze może oznaczać swędzenie skóry głowy? Przy długotrwałym świądzie skóry, któremu towarzyszy łupież warto udać się do trychologa, by sprawdzić, czy nie jest to łojotokowe zapalenie skóry. Charakteryzuje się ono czerwonymi, łuszczącymi się plamami i właśnie silnym swędzeniem. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej nadmierne wydzielanie sebum oraz obecność drobnoustrojów.

Alergie i podrażnienia

Produkty do pielęgnacji czy stylizacji włosów, takie jak farby czy lakiery mogą zawierać szkodzące wrażliwym skalpom chemikalia. To one często wywołują alergie i podrażnienia. Rozwiązaniem jest przejście na delikatne, a nawet hipoalergiczne produkty. W przypadku wystąpienia swędzenia z powodu podrażnień warto zastosować łagodzący aloes czy pantenol.

Choroby skóry

Niekiedy, gdy swędzi głowa i nie wiemy, co robić oraz skąd w ogóle wzięło się to uczucie, rozwiązaniem zagadki są przyczyny autoimmunologiczne. Do tego rodzaju chorób należy między innymi łuszczyca, która objawia się czerwonymi, łuszczącymi się plamami, nie tylko na skórze. Konieczna jest tu konsultacja dermatologa i trychologa, który zapewni odpowiednią terapię i zaproponuje specjalistyczne szampony, a także maści czy leki doustne. W tym wypadku warto też zatroszczyć się o ogólny stan zdrowia, gdyż niedobory witamin, stres czy zła dieta mogą zaostrzać objawy.

Łagodzenie objawów – co stosować na swędzącą skórę głowy?

Nawet chwile swędzenie głowy może być niezwykle uciążliwe. Pojawia się ono często po jednym niewłaściwym umyciu skalpu. Co wtedy stosować na swędzącą skórę głowy? Ulgę przyniesie przede wszystkim aloes i mentol. Te substancje można stosować bezpośrednio na skalp. Są niezwykle łagodne i dają uczucie chłodzenia. Ponadto świetnie nawilżają, a suchość to druga z najczęstszych przyczyn świądu. Z kolei pantenol, czyli prowitamina B5, jako składnik wielu kosmetyków zadziała przeciwzapalnie, a także łagodząco.

Warto zastosować również substancje przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Z naturalnych specyfików sprawdzi się przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego. Poradzi sobie z większością infekcji grzybiczych. Pomocny może się okazać także węgiel aktywny, który usuwa zanieczyszczenia ze skóry głowy. W wielu szamponach znajdziemy również substancje na podrażnienia i zwalczające przy tym łupież takie jak cynk pirytjonowy czy siarczek selenu.

Co na swędzącą skórę głowy? Postaw na odpowiednią pielęgnację!

Mycie skóry głowy powinno być przede wszystkim regularne. Nie można tego robić zbyt często, ani zbyt rzadko. W obu przypadkach może dojść do podrażnień. Wizyta u trychologa niesie za sobą tę korzyść, że to od specjalisty otrzymasz profesjonalny i indywidualny przepis na pielęgnację zgodną z Twoimi potrzebami. Pomoże też ustalić właściwy harmonogram pielęgnacyjny. Kluczem do sukcesu i pozbycia się świądu jest również umiejętne stosowanie preparatów – nie należy nakładać zbyt dużo produktu i przede wszystkim dokładnie je spłukiwać. Nie warto także suszyć włosów i skóry głowy zbyt gorącym nawiewem, gdyż może to uszkodzić warstwy naskórka, a w efekcie prowadzić do nawrotu swędzenia.

Co zrobić, gdy swędzi mnie głowa? – udaj się do trychologa!

Czasem nie warto działać na własną rękę, gdyż można tylko pogorszyć sprawę. Rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Popularne specyfiki dostępne w drogeriach nie zawsze sprawdzą się przy każdym problemie skórnym. Trycholog z Med Experts posiada doświadczenie, wiedzę i narzędzia, które są pomocne w dokładnym zdiagnozowaniu przyczyn świądu skóry głowy. Najbardziej przydatnym badaniem jest trichoskopia, która wykorzystuje różne rodzaje światła i przybliżeń, które ukazują widocznie skórę głowy i łodygę włosa. To zupełnie bezinwazyjne i bezpieczne.

Co na swędzącą skórę głowy? Odpowiedź jest jedna – wizyta u trychologa. To częsty problem, którego nie warto bagatelizować. Może to prowadzić do podrażnień, a w efekcie nawet do chorób. Trycholog jako jedyny może pomóc dobrać i zastosować metodę leczenia. To inwestycja w zdrowie skóry głowy i włosów, która przynosi szybkie i przede wszystkim skuteczne rezultaty. Chcesz pozbyć się swędzenia raz na zawsze? Zapraszamy do skorzystania z usług Med Experts. Dobieramy terapie indywidualnie, w trosce o komfort życia i zdrowie naszych pacjentów.

Umów się na wizytę