1. Kiedy wypadanie włosów powinno zacząć niepokoić?
  2. Wypadanie włosów – skąd się bierze i jak temu zapobiegać?
  3. Wypadanie włosów – jak je leczyć?
  4. Wypadanie włosów – podsumowanie

Każdy z nas marzy o zdrowych, lśniących włosach, które stanowią ważny element naszej tożsamości, a także budują pewność siebie. Kiedy zaczyna ich ubywać w znaczącej ilości, prowadzi to do frustracji, zmartwień, a nawet obniżenia poczucia własnej wartości. Może to być niepokojący objaw chorobowy. Dorosły człowiek traci średnio od 50 do 100 włosów dziennie i jest to naturalny proces związany z ich cyklem wzrostu. Jeżeli jednak ubywa ich ponad normę, warto skorzystać z pomocy trychologa, aby wyeliminować ten uciążliwy problem. W tym artykule dowiesz się, co może być przyczyną wypadania włosów oraz jak temu zapobiegać. Nie warto lekceważyć takich objawów, ponieważ prawdopodobnie staną się oznaką poważnych schorzeń.

Kiedy wypadanie włosów powinno zacząć niepokoić?

Wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem, ponieważ zalicza się to do ich naturalnego cyklu. Problem pojawia się w momencie, gdy zauważamy ich znaczne przerzedzenie się. Kiedy powinno zacząć to martwić? Na pewno w momencie, gdy regularnie zauważa się ich duże ilości na poduszce, szczotce czy pod prysznicem. Poza tym warto monitorować także stan swojej skóry i sprawdzać, czy nie pojawiły się żadne zaczerwienienia bądź nie występuje świąd. Co w szczególności powinno niepokoić? Przede wszystkim jest to:

  • pojawienie się coraz szerszego przedziałka w przypadku kobiet;
  • znaczne przerzedzenie włosów na skroniach;
  • prześwity skóry głowy w świetle dziennym;
  • nadmierna ilość włosów w wannie lub pod prysznicem, a także na poduszce.

Wypadanie włosów – skąd się bierze i jak temu zapobiegać?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, zaczynając od czynników genetycznych, po zaburzenia hormonalne, a kończąc na stresie i niedoborach żywieniowych. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, jest kluczowe, aby wiedzieć, jak temu zapobiegać. Do najczęstszych przyczyn tego problemu zalicza się nieprawidłową pielęgnację, a także inne czynniki, czyli:

  • samodzielne utlenianie oraz farbowanie;
  • używanie suszarki w zbyt bliskiej odległości od głowy;
  • notoryczne przesuszanie skóry głowy mocnymi detergentami;
  • pocieranie włosów ręcznikiem;
  • częste korzystanie z prostownic lub lokówek (ze względu na wysoką temperaturę);
  • zaburzenia hormonalne organizmu;
  • uwarunkowania genetyczne.

Jako powody wypadania włosów wymienia się także czynniki zewnętrzne, które silnie oddziałują na nasz organizm. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że nadmierny i długotrwały stres potrafi wpłynąć na tempo zapuszczania włosów oraz ich wytrzymałość i gęstość. Zanieczyszczone powietrze, spaliny czy dym papierosowy to kolejne czynniki, które mogą spowodować, że do cebulek dostaną się wolne rodniki spowalniające cały proces wzrostu.

Aby zapobiec wypadaniu włosów, warto zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia, zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały oraz wprowadzić regularną pielęgnację skóry głowy. Włącznie do tego wszystkiego produktów wzmacniających, a także unikanie zabiegów chemicznych lub termicznych może przyczynić się do poprawy ich ogólnej kondycji. Jeśli mimo podjętych działań problem nadal się utrzymuje, warto skonsultować się z trychologiem. Wypełnij formularz online, a nasz specjalista pomoże Ci przywrócić zdrową kondycję Twoich włosów.

Wypadanie włosów – jak je leczyć?

W leczeniu wypadania włosów podstawą jest diagnostyka, dzięki której dowiesz się, jak leczyć tę chorobę. Trycholog przeprowadza kontrolę skóry głowy – sprawdza jej ogólny stan, wykonuje mikroskopię świetlną i inne badania. Przeprowadza także obszerny wywiad z pacjentem, ponieważ przyczyn może być wiele. Wśród nich mogą być między innymi obciążenia genetyczne, niedobory składników odżywczych, a także duży stres lub podrażnienia skóry głowy, które często łączą się z chorobą.

Leczenie wypadania włosów zaczyna się od pozbycia się przyczyny, zatrzymania wypadania, a także skupia się na aspekcie wspomagającym wzmocnienie skóry głowy, czyli terapii wspomagającej. Wśród metod opieki zdrowotnej wymienia się: zażywanie leków doustnych lub nakładanych miejscowo, mezoterapię, a w skrajnych przypadkach nawet przeszczep włosów. Warto skorzystać z profesjonalnej diagnozy oraz pomocy specjalisty, który dobierze indywidualnie odpowiednią formę leczenia.

Wypadanie włosów – podsumowanie

Wypadanie włosów to problem, który może mieć wiele przyczyn, ale odpowiednia diagnoza pozwoli dowiedzieć się, jak zatrzymać tę chorobę. Odpowiednie leczenie przywraca ich zdrowy wygląd i komfort wewnętrzny. Konsultacja z trychologiem to podstawa – dzięki niej lekarz sprawnie odnajdzie źródło problemu oraz dobierze odpowiednią formę procesu leczenia. Nie ignoruj pierwszych objawów nadmiernego wypadania włosów. Działaj szybko, aby zapobiec ich dalszej utracie. Regularne wizyty u specjalisty, a także stosowanie się do jego zaleceń to najlepszy sposób na zdrową skórę głowy, a także piękną fryzurę.

Umów się na wizytę