Jednym z coraz częściej spotykanych powodów wypadania włosów jest stres. Jest to reakcja organizmu na mocny bodziec stresowy, bądź jego przewlekłość, to co ważne jest to proces, który najczęściej wymaga pomocy specjalisty jakim jest trycholog. Włosy odgrywają niebywale ważną rolę w życiu człowieka, to one między innymi wpływają na naszą samoocenę , czy odbiór społeczny. Dlatego nie dziwi fakt, iż kiedy pojawiają się na naszej głowie takie schorzenia jak łupież, nadmierny łojotok lub nadmierne wypadanie włosów, to cierpi na tym również nasza samoocena. Każdy z nas marzy o zdrowych gęstych i bujnych włosach. Wypadanie włosów psychogenne na tle stresowym, jest coraz bardziej wpisane w naszą codzienność, żyjemy coraz szybciej, coraz intensywniej, zaczynamy brać na siebie coraz więcej obowiązków i wyzwań, co niewątpliwie odbija się na funkcjonowaniu naszego organizmu.

Reakcją organizmu na stres jest wytwarzanie adrenaliny i kortyzolu, hormonów rdzeni i kory nadnerczy, to one są odpowiedzialne za kurczenie się naczyń krwionośny, co w konsekwencji doprowadza do niedostarczania wystarczającej iloci substancji odżywczych do cebulek włosów. Z racji braku odpowiedniej ilości minerałów, białek i witamin, włosy zaczynają kończyć fazę intensywnego wzrostu jaką jest anagen i przechodzą poprzez katagen do fazy teleogenowej, w której włos jest już odłączony od brodawki, przez która jest odżywiany i jest gotowy do opuszczenia mieszka włosowego. To zupełnie inny problem niż: nadmierny łojotok, łupież suchy, łojotokowe zapalenie skóry ŁZS, łupież mokry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry AZS, łysienie androgenowe, łysienie polekowe czy sezonowe wypadanie włosów.

W związku z tym iż fazy cyklu życia włosa oraz procesy w nich zachodzące związane są z pewnym okresem czasu to reakcja jaką jest wypadanie włosów nie jest relacją natychmiastową.

Nasz trycholog Katowice, dzięki zebraniu szczegółowego wywiadu i posiłkując się badaniami takimi jak trichoskopia, jest w stanie zdiagnozować problem sprawnie i dobrać odpowiednią metodę, aby macierz włosa zregenerował się możliwie szybko, a włosy sprawnie odrastały. Odrost przy dobraniu odpowiedniej metody leczenia wypadania włosów przez trycholog Katowice jest widoczny w ciągu kilku pierwszych tygodni od rozpoczęcia leczenia wypadania włosów.

Wypadanie włosów na tle stresowym, jest procesem, który wymaga obserwacji i sprawnej diagnozy przez dobrego trychologa, aby jak najszybciej zatrzymać proces i zacząć go odwracać. To co ważne , leczenie tego typu łysienia ma wysoką skuteczność i jest możliwe przywrócenie stanu włosów sprzed początku wypadania włosów. Dobry trycholog Katowice zawsze stara się dobrać metodę jak najmniej inwazyjną i jak najmniej czasochłonną, co omawiane jest szczegółowo podczas badania trychologicznego przeprowadzanego w gabinetach Med Experts.

Rafał Dudek

Trycholog Katowice

Med Experts Skin&Hair Katowice

Umów się na wizytę