Jakie są przyczyny wypadania włosów? To problem trapiący wiele kobiet i mężczyzn. Każdy w takiej sytuacji zastanawia się, od czego wypadają włosy i jak temu zaradzić. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli chodzi o wypadanie włosów przyczyny mogą być bardzo różne. W zależności od czynnika wywołującego kłopot, należy zastosować nieco inne czynności zaradcze. W poniższym tekście omawiamy główne przyczyny wypadania włosów i sposoby na zatrzymanie procesu ich utraty.

Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?

Za jedną z głównych przyczyn wypadania włosów uważa się zaburzenia hormonalne. Jednak jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów? Przede wszystkim chodzi tutaj o androgeny, z naciskiem na testosteron. Androgeny to tak zwane hormony męskie. Choć w zdecydowanie większym stężeniu występują u mężczyzn, produkuje je również kobiecy organizm. Przechodząc w swoją aktywną wersję, zwaną dihydrotestosteronem, hormon ten atakuje mieszek włosowy. Dochodzi do jego obkurczenia, w wyniku czego włos słabnie i wypada. U mężczyzn objawia się to łysieniem na czubku głowy, a u kobiet przerzedzeniem włosów.

Androgeny odpowiadają za nadmierne wypadanie włosów, jednak czemu dochodzi do zwiększenia stężenia tych hormonów w organizmie? U mężczyzn przeważnie jest to przyczyna wrodzona. U kobiet może być podobnie, jednak dochodzą do tego również zmiany zachodzące w organizmie po menopauzie.

Należy podkreślić, że gdy bezpośrednią odpowiedzią na pytanie, od czego wypadają włosy, są hormony, należy również brać pod uwagę czynniki genetyczne decydujące o odporności mieszków włosowych. Mieszki ulegają obkurczeniu, a włosy wypadają, gdy ich słabość wynikająca z uwarunkowań genetycznych uniemożliwia odparcie ataku ze strony dihydrotestosteronu.

Całe szczęście istnieją sposoby na wypadanie włosów z powodu zmian hormonalnych. W przypadku łysienia androgenowego kluczową kwestią jest unormowanie pracy gospodarki hormonalnej. Najczęściej stosuje się preparaty typu anty-androgeny, zmniejszające stężenie testosteronu. Wykorzystuje się również inhibitory enzymu 5-alfa-reduktazy, odpowiadającego za aktywację testosteronu, czyli jego przemianę w dihydrotestosteron.

Wypadanie włosów – przyczyny w postaci niedoborów składników odżywczych

Włosy, aby były mocne i rosły prawidłowo, muszą być odpowiednio odżywione. Dlatego też niedobór w organizmie niektórych składników odżywczych może prowadzić do ich osłabienia, a ostatecznie wypadania. Zatem czasami odpowiedź na pytanie, co zrobić aby włosy nie wypadały, jest bardzo prosta – wystarczy zmienić dietę. Wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem takich składników, jak:

  • żelazo,
  • magnez,
  • cynk,
  • witamina A,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • kwas foliowy,
  • witamina E,
  • wapno.

Wiele osób, u których powodem utraty włosów jest zła dieta, decyduje się na suplementację. Często dziwią się oni, dlaczego włosy wypadają pomimo uzupełniania niedoborów. Warto mieć na uwadze, że suplementy nie wchłaniają się tak dobrze, jak składniki odżywcze zawarte w pożywieniu. Dlatego też aby zatrzymać nadmierne wypadanie włosów, trzeba realnie zmienić dietę.

Dlaczego wypadają włosy, gdy się stresujemy?

Kiedy pojawi się taki problem jak wypadanie włosów przyczyny powinny być zidentyfikowane jak najszybciej, aby móc efektywnie przeciwdziałać dalszej utracie włosów. Niestety nie zawsze są one oczywiste. Czasami żadne sposoby na wypadanie włosów nie działają, ponieważ brakuje trafnej diagnozy. Mało kto pomyśli o tym, że problem tkwi w stresie, który mógł być przeżywany nawet wiele miesięcy temu. Stres wzmaga łysienie na wiele sposobów. Zatem dlaczego wypadają włosy z powodu stresu?

  • Zaburzona zostaje faza wzrostu włosów – dzieje się to poprzez oddziaływanie prolaktyny i kortyzolu, czyli hormonów uwalnianych pod wpływem wystąpienia reakcji stresowej.
  • Dochodzi do uśmiercenia mieszka włosowego – wskutek oddziaływania neuropeptydu P, również wytwarzanego z powodu wystąpienia stresu.
  • Stres zaburza pracę układu krążenia – dochodzi przez to do niedokrwienia mieszków.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby włosy nie wypadały z powodu stresu? Nie pozostaje tutaj nic innego, jak spróbować zlikwidować czynnik stresogenny.

Nadmierne wypadanie włosów z powodu schorzeń

Za pojawienie się problemu nadmiernego wypadania włosów może odpowiadać aż kilkadziesiąt różnych chorób. Często są to choroby tarczycy, takie jak: niedoczynność, nadczynność lub choroba Hashimoto. Nadczynność powoduje rogowacenie skóry głowy, a Hashimoto jako choroba autoimmunologiczna osłabia skórę i włosy.

Schorzenia powodujące wypadanie włosów to również m.in.:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca
  • anemia,
  • nowotwory,
  • borelioza,
  • i wiele innych.

W przypadku wypadania włosów możliwych przyczyn tego zjawiska może być wiele. Określenie, dlaczego wypadają włosy, jest kluczowe aby móc wdrożyć właściwe działanie i powstrzymać problem. Dlatego też widząc u siebie problem z nadmierną utratą włosów, należy jak najszybciej skontaktować się z fachowcem. Sprawdzi on, co może być przyczyną, odpowie na pytanie, jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów, czy też jakie schorzenie odpowiada za ten problem. Następnie zaleci odpowiednie działania, które doprowadzą do odzyskanie gęstych włosów.

Umów się na wizytę