Nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn włosy mają duże znaczenie, dlatego warto o nie zadbać, by były zdrowe i lśniące. Niestety wiele osób boryka się z problemem wypadających włosów, które mogą mieć wiele przyczyn. Wypadanie włosów nie jest związane wyłącznie z łysieniem uzależnionym od hormonów, ale może być także spowodowane niedoborem niezbędnych składników odżywczych. Przekonaj się, dlaczego wypadają Ci włosy i w jaki sposób można je wzmocnić!
Jednym z najważniejszych składników w naszym organizmie jest żelazo. Zbyt mała ilość żelaza ogranicza produkcję hemoglobiny we kwi, która jest odpowiedzialna za transport tlenu potrzebnego do wzrostu włosów i odbudowy komórek. Wiąże się to również z obniżonym hematokrytem i niską liczbą erytrocytów. Te objawy świadczą o wystąpieniu choroby, jaką jest niedokrwistość, czyli anemia. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy przede wszystkim; zmęczenie, bóle głowy i zawroty, osłabienie organizmu, bladość skóry i jej wysuszenie, a także wypadanie włosów oraz pogorszenie się ich jakości.
Mieszki włosowe są miejscem, gdzie odbywa się wiele procesów podziałowych, w których szczególne znaczenie ma żelazo. Jego niedobór przyczynia się do tego, że włosy gwałtownie przechodzą z fazy wzrostu (anagenu) w fazę spoczynku (telogen). Dlatego proces wzrostu włosa zostaje zahamowany, a ich struktura ulega widocznemu pogorszeniu. Włosy stają się suche, zniszczone, łamią się i wypadają.
Wypadanie włosów ma wiele czynników, które mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie, na które nie zawsze mamy wpływ. Warto zrobić badania, które pokażą, co się dzieje w organizmie i znajdą przyczynę wypadania włosów. Jednak bardzo często podłożem okazuje się niedobór żelaza. Hamowanie silnego wypadania włosów można zacząć od odpowiedniej suplementacji żelaza po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że kuracja może być długotrwała, a na efekty trzeba będzie poczekać. Samo zwiększenie ilości żelaza oraz ferrytyny nie doprowadzi do całkowitego wzrostu nowych włosów, a także ich mieszków. Najskuteczniejszym sposobem jest wykonanie zabiegów u trychologa, który pobudzi je od wewnątrz za pomocą specjalnych preparatów. Trycholog na wizycie przeprowadzi szczegółowy wywiad i może wykonać trychoskopię, która pomoże określić stan mieszków i skóry głowy, a następnie ułatwi podjęcie decyzji o dalszym leczeniu.
U kobiet w ciąży w całym organizmie zachodzi wiele zmian, w wyniku których włosy w okresie ciąży mogą być gęste, bujne i lśniące w związku z powiększonym poziomem estrogenów, progesteronu, oksytocyny czy innych androgenów. Natomiast po porodzie mogą stać się przesuszone i łamliwe. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie cykle związane ze wzrostem włosów ulegają synchronizacji, więc włosy, które były w fazie wzrostu przechodzą w fazę telogenu i zaczynają wypadać.
Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów przed ciążą i w trakcie ciąży, dzięki czemu można ograniczyć ich późniejsze wypadanie. U każdej kobiety ten proces wygląda inaczej i jest uzależniony od kondycji organizmu. Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży nie powinno się wykonywać zabiegów, które mogą mieć zły wpływ zarówno na mamę, jak i dziecko. W przypadku łysienia poporodowego, gdy minie okres karmienia piersią, zalecana jest wizyta u trychologa, który wykona serię badań i zleci odpowiednią kurację.
Trycholog Katowice
Dobry trycholog Katowice
Leczenie wypadania włosów Katowice
Leczenie łysienia Katowice
Leczenie łupieżu Katowice
Leczenie swędzącej skóry głowy Katowice